Mała łazienka – wszystko co musisz wiedzieć o jej projektowaniu

Mała łazienka

Mała łazienka to jedna z najbardziej stresujących sytuacji projektowych właścicieli domów i projektantów. Na zaledwie kilku metrach kwadratowych kilka funkcji musi koniecznie współistnieć bez uszczerbku dla estetycznego aspektu otoczenia. Jak zatem sprawić by mała łazienka spełniała wszystkie ważne funkcje i była przy tym estetyczna i klimatyczna? Oto kilka sposobów.

Jak urządzić łazienkę – ważne wskazówki

Jedna z pierwszych faz projektowania małej łazienki obejmuje wybór płytek i palety kolorów łazienki, które będą w niej dominować. Nie ma absolutnych zasad ani kompozycji, które lepiej niż inne uwydatniają małe przestrzenie. Obecnie istnieje nieskończona ilość rozwiązań do układania płytek w małych łazienkach, od małych rozmiarów (takich jak mozaika) do bardzo dużych. Jednak biorąc pod uwagę niewielki rozmiar otoczenia, należy uważać, aby nie brać pod uwagę płyt maxi.

Jako alternatywę dla płytek, lub też w celu uniknięcia przerw i fug, możliwe jest pokrycie ścian tapetami łazienkowymi. Ich wybór nie powinien być jednak przypadkowy. Najważniejsze w takiej małej łazience jest to by tapetę położyć na jednak, maksymalnie na dwóch ścianach.

Jak zrobić łazienkę, w której jest mało miejsca – podpowiadamy

W małej łazience może nie być łatwo wstawić prawdziwą kompozycję meblową. Umywalka wolnostojąca to bardzo malowniczy pomysł na wyposażenie w takich przypadkach: meblościanki lub kolumny ustawione na wolnych ścianach rekompensują wtedy brak tradycyjnej podstawy umywalki.

Kiedy jednak przestrzenie są naprawdę mini, wszystko trzeba dostosować, łącznie z meblami łazienkowymi i umywalką. Designerskie kolekcje mebli łazienkowych oferują minimalistyczne i eleganckie alternatywy dla małej łazienki.

Organizacja wewnętrzna i zewnętrzna to podstawa w małej łazience. Praktyczny podział wnętrza mebli i wykorzystanie ścian eleganckimi meblościankami to dwie propozycje nie tylko projektowe, ale i stylistyczne, których nie można pominąć.

  Lekarz medycyny pracy w Poznaniu - poznaj na nowo wysoki poziom medyczny

Czytaj więcej na:

Jak urządzić małą łazienkę? 6 sposobów na stworzenie funkcjonalnego wnętrza

 

Projekt oświetlenia małej łazienki jest niezbędny, aby radykalnie powiększyć optycznie niewielką przestrzeń. Wiele może przyczynić się do uzyskania efektu przestronnej łazienki, choć w iluzoryczny sposób: padanie naturalnego światła, strategicznie rozmieszczone listwy świetlne LED, zdecentralizowane żyrandole czy reflektory, które pozwalają zaakcentować dekoracyjny detal.

Related Post