Realizowanie skomplikowanych zabiegów takich jak leczenie kanałowe pozwala na ratowanie zębów nawet w przypadku znacznych uszkodzeń, które pojawiają się w obrębie zęba. Leczenie kanałowe przede wszystkim pozwala na zachowanie w dłuższym okresie czasu naturalnego uzębienia.
Nie zawsze możliwe jest zastosowanie leczenia kanałowego. Decyzję podejmuje zawsze stomatolog, który musi określić możliwość przeprowadzenia zabiegu na podstawie bardzo dokładnej diagnostyki. W tym celu realizowane są badania rentgenowskie, które pozwalają na określenie wyglądu kanałów zębowych, które w trakcie zabiegów muszą być bardzo dokładnie wyczyszczone. Jednocześnie współcześnie odpowiadają na pytanie czy leczenie kanałowe boli można odpowiedzieć, że jest to zabieg niezbyt przyjemny, ale ból można zredukować niemal do minimum.
Wykonanie zabiegu leczenia kanałowego poprzez znieczulenie może prowadzić do zwiększenia komfortu pacjenta. Jednocześnie leczenie kanałowe boli jedynie w nielicznych przypadkach, gdyż stosowane są zarówno metody znieczulenia miejscowego jak też w przypadkach gdy jest to konieczne również znieczulenia w formie narkozy.
Leczenie kanałowe to zabieg, który pozwala na zachowanie zęba naturalnego, który będzie mógł być przez pacjenta nadal używany w normalnym funkcjonowaniu czyli przede wszystkim gryzieniu pokarmów. Taki zabieg pozwala na zachowanie większej estetyki zębów, gdyż naturalny ząb zawsze będzie się znacznie ładniej prezentował od sztucznego zęba. Po skutecznym leczeniu kanałowym można korzystać z wyleczonego zęba jeszcze przez wiele lat życia.